Andina Bistro Table
Andina Bistro Table
SKU: 112409
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
The Andina Bistro features a sculptural pedestal base made up of rounded columns finished in layered bronze and gold tones. Topped with beautiful greige marble sourced from Turkey, the table is poised to elevate intimate dining settings with elegance.
Features & Benefits
- Solid greige marble is sourced from Turkey.
- Iron base features a powder coated two-tone finish.
- Marble is a natural material. Unique veining, pitting, fissures, micro-cracks and colour variations add to the organic beauty of each piece.
- Marble is coated with a sealant for added protection.
Construction
Construction
| SKU No | 112409 |
| Material | Marble |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Bronze |
| Seating Qty | 2-4 |
| Material Finish | Greige |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 16mm Marble Top / Marble Imported From Turkey / Two Toned Metal |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 36.00D x 30.25H in 91.44D x 76.835H cm |
| Gross Weight | 246.00 lb 111.58 kg |
| Net Weight | 186.00 lb 84.37 kg |
| Weight Capacity | 350 lb 158.76 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 2ctns 1pc / 2ctns |
| Carton Size | 48.00W x 44.00D x 11.00H in 121.92W x 111.76D x 27.94H cm |
| Carton Size 2 | 36.00W x 35.00D x 13.00H in 91.44W x 88.90D x 33.02H cm |
| Carton Weight | 145.00 lb 65.77 kg |
| Carton Weight2 | 101.00 lb 45.81 kg |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 40 |
| Origin | India |
| UPC | 698043073589 |
| CBM | 0.59 |
| 20FT Container | 46 |
| 40GP Container | 91 |
| 40HQ Container | 110 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
