Carter Counter Stool
Carter Counter Stool
SKU: 106433
CARTER
Details
Details
The Carter Counter Stool is a standout in modern contrasts. A barrel back wood frame seat is upholstered in supple napa beige faux leather and accented with a contrasting exterior in napa tan faux leather. Finished with black steel legs and copper foot caps.
Construction
Construction
| SKU No | 106433 |
| Cover | faux leather: napa beige |
| Swatch Code 2 | faux leather: napa tan |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Black / Copper |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.372 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Gold Foot Caps / Gold finish naturally distressed with random scratching |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 22.00W x 22.50D x 39.50H in 55.88W x 57.15D x 100.33H cm |
| Arm Height | 34.75 in 88.27 cm |
| Seat Height | 26.75 in 67.95 cm |
| Seat Width | 19.00 in 48.26 cm |
| Seat Depth | 17.00 in 43.18 cm |
| Carton Weight | 47.00 lb 21.32 kg |
| Net Weight | 25.00 lb 11.34 kg |
| Weight Capacity | 280 lb 127.01 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 42.00W x 25.00D x 25.00H in 106.68W x 63.50D x 63.50H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 2 |
| Origin | China |
| UPC | 698043035822 |
| CBM | 0.41 |
| 20FT Container | 63 |
| 40GP Container | 136 |
| 40HQ Container | 158 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters





