Cataldi Desk
Cataldi Desk
SKU: 112858
CATALDI
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
The Cataldi Desk brings a tactile elegance to the working space. A stark marble top rests above fluted panels wrapped in soft taupe faux leather, offering a subtle play of texture and tone. A soft close drawer and matching faux leather-lined shelving on both sides offers discreet storage, while brushed gold accents add a polished touch. Designed with versatility in mind, it can stand alone as a work desk or as a console table for entryways.
Construction
Construction
| SKU No | 112858 |
| Material | Marble |
| Base / Legs | Faux Leather / Wood |
| Base Finish | Taupe |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cappuccino |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | 30mm Matt Hyatt Red Marble Top / Brushed Gold Acrylic Stainless Steel Handle / Push-to-Open System / Soft Closing Doors |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 62.25W x 22.00D x 32.25H in 158.115W x 55.88D x 81.915H cm |
| Gross Weight | 304.00 lb 137.89 kg |
| Net Weight | 233.00 lb 105.69 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 2ctns 1pc / 2ctns |
| Carton Size | 64.00W x 23.00D x 4.00H in 162.56W x 58.42D x 10.16H cm |
| Carton Size 2 | 64.00W x 34.00D x 24.00H in 162.56W x 86.36D x 60.96H cm |
| Carton Weight | 124.00 lb 56.25 kg |
| Carton Weight2 | 180.00 lb 81.65 kg |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 2 |
| Origin | China |
| UPC | 698043075637 |
| CBM | 0.92 |
| 20FT Container | 30 |
| 40GP Container | 59 |
| 40HQ Container | 72 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
