CM - ALFSON DINING CHAIR
CM - ALFSON DINING CHAIR
SKU: ALFSON-DC-SWF050-CSWCOM
Minimum Order Quantities Apply: 30 pcs
Material
com
Finish
Customized in USA, shorter lead times may apply
Metal & Cover Swatches Available Upon Request
5-years Frame Warranty
Colours & Finishes May Vary Based on Your Screen Resolution
Details
Details
Modern and sleek, the Alfson Dining Chair pairs a minimalist frame with a distinct half-moon backrest for subtle support. The open silhouette is grounded by a uniquely shaped footrest, an unexpected detail that adds character to the design.
Features & Benefits
- Frame crafted in Italy and finished in the USA.
- Steel frame features a durable powder-coated finish.
- Seat and back cushions are filled with high density foam for long-lasting comfort.
Construction
Construction
| SKU No | ALFSON-DC-SWF050-CSWCOM |
| Yardage | 1.75 yd |
| Minimum Order Quantity | 30 pcs |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Black |
| Foam Density | 2.5 pcf |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 5 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Steel |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 21.00W x 21.00D x 32.00H in 53.34W x 53.34D x 81.28H cm |
| Seat Height | 19.5 in 49.53 cm |
| Seat Width | 18.50 in 46.99 cm |
| Seat Depth | 19.00 in 48.26 cm |
| Carton Weight | 28.00 lb 12.7 kg |
| Net Weight | 17.00 lb 7.71 kg |
| Weight Capacity | 280 lb 127.01 kg |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 48.00W x 24.00D x 24.00H in 121.92W x 60.96D x 60.96H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 30 |
| Origin | USA |
| UPC | 20257 |
| CBM | 0.453 |
| 20FT Container | 60 |
| 40GP Container | 124 |
| 40HQ Container | 143 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines

