Heloise Barstool
Heloise Barstool
SKU: 111932
HELOISE
Details
Details
Every detail that makes up the handsome Heloise Barstool is designed with purpose. A wood frame seat is wrapped in bravo black faux leather while visible stitching on the seat and backrest accentuates the chair's smooth contours. A powder-coated gold stainless steel base with rope detailing rounds out the design for optimal style and comfort. This elegant barstool will perfectly complement any dining space.
Construction
Construction
| SKU No | 111932 |
| Cover | faux leather: bravo black |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Brushed Gold |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 2.497 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Bravo Black Faux Leather Rope Detail / Powder Coated Stainless Steel |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 21.25W x 24.75D x 40.00H in 53.975W x 62.865D x 101.6H cm |
| Arm Height | 37 in 93.98 cm |
| Seat Height | 30.25 in 76.84 cm |
| Seat Width | 19.00 in 48.26 cm |
| Seat Depth | 19.50 in 49.53 cm |
| Carton Weight | 47.00 lb 21.32 kg |
| Net Weight | 31.00 lb 14.06 kg |
| Weight Capacity | 300 lb 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 43.00W x 27.00D x 24.00H in 109.22W x 68.58D x 60.96H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 2 |
| Origin | China |
| UPC | 698043067847 |
| CBM | 0.42 |
| 20FT Container | 61 |
| 40GP Container | 105 |
| 40HQ Container | 144 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters








