Idris Dining Table - 44"
Idris Dining Table - 44"
SKU: 112747
IDRIS
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
Surprisingly smooth to the touch, the Idris Dining Table will add tactile interest in any outdoor space. Designed with modern curves and entirely crafted from concrete with a unique faux travertine finish on the top and a complimentary faux antique brass metal finish on the base.
Features & Benefits
- Glass fibre-reinforced concrete is incredibly durable and long-lasting.
- Sealed with a topcoat for added protection against moisture and staining.
- Faux antique brass metal effect on base is painted by hand.
- Crafted from a natural concrete mix, each piece will look different.
- Variations in colour, texture, imperfections, surface scratches and non-structural hairline cracks are inherent and valued qualities of concrete.
- Apply protective covers or store inside when not in use and during extreme weather/seasons to prolong the life of outdoor items.
Construction
Construction
| SKU No | 112747 |
| Material | Concrete |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Seating Qty | 2-4 |
| Material Finish | Cream |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Travertine Look Concrete Top / Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Galvanized Powdercoated Steel / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 44.00D x 30.50H in 111.76D x 77.47H cm |
| Gross Weight | 205.00 lb 92.99 kg |
| Net Weight | 175.00 lb 79.38 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 2ctns 1pc / 2ctns |
| Carton Size | 49.00W x 46.00D x 9.00H in 124.46W x 116.84D x 22.86H cm |
| Carton Size 2 | 33.00W x 25.00D x 25.00H in 83.82W x 63.50D x 63.50H cm |
| Carton Weight | 106.00 lb 48.08 kg |
| Carton Weight2 | 99.00 lb 44.91 kg |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 6 |
| Origin | Vietnam |
| UPC | 698043072667 |
| CBM | 0.66 |
| 20FT Container | 42 |
| 40GP Container | 83 |
| 40HQ Container | 100 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
