Mariposa Desk
Mariposa Desk
SKU: 113411
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
Elegantly poised from every angle, the Mariposa Desk is thoughtfully designed to evolve with the workplace. Its layered rotating surfaces expand and retreat seamlessly depending on the preferred configurations. Wrapped in scratch and stain-resistant cream faux leather, the design features a fluted soft-close cabinet and refined brushed gold accents.
Construction
Construction
| SKU No | 113411 |
| Material | Faux Leather |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| CARB Compliant | Yes |
| Material Finish | Cream |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Push-to-Open System / Soft Closing Door / Scratch and Stain Resistant Top / 360 Degree Swivel Tabletop with Rotating Storage Cabinet |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 70.00W x 30.00D x 30.00H in 177.8W x 76.2D x 76.2H cm |
| Carton Weight | 253.00 lb 114.76 kg |
| Net Weight | 193.00 lb 87.54 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 73.00W x 34.00D x 34.00H in 185.42W x 86.36D x 86.36H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 2 |
| Origin | China |
| UPC | 698043076863 |
| CBM | 1.34 |
| 20FT Container | 28 |
| 40GP Container | 50 |
| 40HQ Container | 58 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
