Mitchell Ottoman
Mitchell Ottoman
SKU: 105429
Details
Details
A handsome round ottoman from our 5West collection stocked in a vintage-look havana dark brown, tobacco tan and overcast grey faux leather. Features a handle and exposed stitching for added function and detail. Suitable for residential and commercial environments. Handle With Care: This design has been crafted with faux leather. Faux leather is manufactured to reflect the natural characteristics of leather; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves, and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces will be alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Construction
Construction
| SKU No | 105429 |
| Cover | faux leather: overcast grey |
| Material | Faux Leather |
| Shape | Round |
| Base / Legs | Wood |
| Rub Count | 100000 |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Feet |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 21.50D x 16.00H in 54.61D x 40.64H cm |
| Seat Width | 18.75 in 47.63 cm |
| Carton Weight | 16.00 lb 7.26 kg |
| Net Weight | 11.00 lb 4.99 kg |
| Weight Capacity | 200 lb 90.72 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 23.00W x 23.00D x 17.00H in 58.42W x 58.42D x 43.18H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 1 |
| Origin | China |
| UPC | 698043038151 |
| CBM | 0.138 |
| 20FT Container | 196 |
| 40GP Container | 391 |
| 40HQ Container | 480 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
