Oressa Modular - Corner Chair
Oressa Modular - Corner Chair
SKU: 113039
ORESSA
-

Oressa Modular - Right Armchair
SKU:113382Oressa Modular - Right Armchair
-

Oressa Modular - Left Chaise
SKU:113383Oressa Modular - Left Chaise
-

Oressa Modular - Right Chaise
SKU:113038Oressa Modular - Right Chaise
-

Oressa Modular - Left Armchair
SKU:113036Oressa Modular - Left Armchair
-

Oressa Modular - Corner Chair
SKU:113039Oressa Modular - Corner Chair
-

Oressa Modular - Armless Chair
SKU:113037Oressa Modular - Armless Chair
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
The Oressa Modular Sofa brings comfort configured to your space. Plush, rounded cushions maximize comfort while emphasizing its plump silhouette. Upholstered in danny dusty brown fabric with matching exterior piping that accentuates every curve, balancing softness with a tailored finish.
Features & Benefits
- Frame crafted from engineered wood that is reinforced for added strength and durability.
- Built with corner block construction for enhanced stability.
- Sinuous spring and webbing suspension provides flexible and even support.
Construction
Construction
| SKU No | 113039 |
| Cover | fabric: danny dusty brown |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 70000 |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 1.87 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre, Feather |
| Back Cushion | Polyester Fibre, Feather |
| Removable Cover | Removable Seat, Removable Back |
| Removable Cushion | Removable Seat, Removable Back |
| Cleaning Code | Water / Solvent Cleaner |
| Feet | Brown Felt Pads |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Designed by | Georgsen |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Beech Wood Feet / Alligator Clips |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 61.50W x 61.50D x 32.00H in 156.21W x 156.21D x 81.28H cm |
| Seat Height | 18 in 45.72 cm |
| Seat Width | 36.50 in 92.71 cm |
| Seat Depth | 22.25 in 56.52 cm |
| Carton Weight | 179.00 lb 81.19 kg |
| Net Weight | 148.00 lb 67.13 kg |
| Weight Capacity | 540 lb 244.94 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 63.00W x 63.00D x 28.00H in 160.02W x 160.02D x 71.12H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 15 |
| Origin | Vietnam |
| UPC | 698043075538 |
| CBM | 1.82 |
| 20FT Container | 14 |
| 40GP Container | 30 |
| 40HQ Container | 30 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
