Saul Sofa
Saul Sofa
SKU: 111425
Details
Details
Meticulously crafted for relaxation, the Saul Sofa is a staple for any living space. Generously upholstered in shalimar tobacco leather for a luxurious feel and comfort. Features an exposed rustic oak wood frame for added detail. Black powder-coated iron legs finish the look. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece. Handle with Care: This design has been crafted with top grain leather. Leather is a natural material; as such, colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are acceptable and appreciated characteristics. No two pieces are alike. Visit our Product Care page for more information on how to ensure the lasting beauty of this piece.
Features & Benefits
- Upholstered in the finest top grain leather
- The frame is constructed from high quality, long-lasting woods
- High-resiliency foam gives this product extraordinary comfort and long life
- Sinuous wire spring system provides support and stability
Construction
Construction
| SKU No | 111425 |
| Cover | leather: shalimar tobacco |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Buffalo Leather |
| Comfort |
Medium Firm
Comfort Scale: Medium-Firm
Firm with some give |
|
Soft
Medium
Firm
|
|
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Matte Black |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Foam Density | 2.4 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Dacron |
| Back Cushion | Dacron, Feather |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Removable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Removable Back |
| Feet | White Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Iron Legs / Rustic Oak Wood Apron / Top Grain Leather / Oily Pull-up |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 87.00W x 36.75D x 31.75H in 220.98W x 93.345D x 80.645H cm |
| Arm Height | 27.5 in 69.85 cm |
| Seat Height | 18.75 in 47.63 cm |
| Seat Width | 81.25 in 206.38 cm |
| Seat Depth | 23.25 in 59.06 cm |
| Carton Weight | 201.00 lb 91.17 kg |
| Net Weight | 158.00 lb 71.67 kg |
| Weight Capacity | 680 lb 308.44 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 89.00W x 43.00D x 30.00H in 226.06W x 109.22D x 76.20H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 63 |
| Origin | Cambodia |
| UPC | 698043064020 |
| CBM | 1.88 |
| 20FT Container | 14 |
| 40GP Container | 30 |
| 40HQ Container | 35 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
