Webber Counter Stool
Webber Counter Stool
SKU: 104735
WEBBER
Details
Details
The Webber Counter Stool captures the chic appeal of industrial design. A wood frame seat upholstered in cantina black bonded leather with tailored channeling. The barstool is completed with an exposed black steel base, creating a refined balance thoughtfully suited to fit a wide variety of interiors.
Features & Benefits
- This item is available for purchase in increments of 2. Price shown is per unit.
- Seat and back cushions are filled with foam for long-lasting comfort.
- Steel frame features a durable powder-coated finish.
- Bonded leather is a blend of reconstituted leather and synthetic materials crafted to reflect the natural characteristics of leather.
- Colour variations, markings, wrinkles, grooves and light scratches are appreciated characteristics. No two pieces are alike.
Construction
Construction
| SKU No | 104735 |
| Cover | bonded leather: cantina black |
| Material | Bonded Leather |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 100000 |
| Foam Density | 1.498 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 17.50W x 20.50D x 34.25H in 44.45W x 52.07D x 86.995H cm |
| Arm Height | 26 in 66.04 cm |
| Seat Height | 25.25 in 64.14 cm |
| Seat Width | 15.75 in 40.01 cm |
| Seat Depth | 15.00 in 38.1 cm |
| Carton Weight | 39.00 lb 17.69 kg |
| Net Weight | 17.00 lb 7.71 kg |
| Weight Capacity | 280 lb 127.01 kg |
| Minimum Order (pcs) | 2 2 |
| Pack | 2pcs / 1ctn 2pcs / 1ctn |
| Carton Size | 32.00W x 21.00D x 18.00H in 81.28W x 53.34D x 45.72H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 5 |
| Origin | China |
| UPC | 698043024727 |
| CBM | 0.1 |
| 20FT Container | 270 |
| 40GP Container | 560 |
| 40HQ Container | 650 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters

