Wilder Lounge Chair
Wilder Lounge Chair
SKU: 111658
Details
Details
The generous curves of the Wilder Lounge Chair provide inviting comfort for ultimate relaxation. Featuring two tone armrests in contrasting charcoal brown oak wood and rustic oak wood. Upholstered in heather ivory tweed performance fabric. Performance fabric is moisture repellent, durable and easy to clean. As wood is an organic, porous material, these pieces will contain natural variation of texture and may also exhibit fine indentations and cracks. Wood pieces will also display a disparity of colour and grain, and visible knots and burls that add to the character of each piece.
Construction
Construction
| SKU No | 111658 |
| Cover | fabric: heather ivory tweed |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Wood |
| Base Finish | Charcoal |
| Rub Count | 50000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Solid Oak Wood / Two-Tone Armrests in Rustic Oak and Charcoal Brown Oak Wood |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 27.75W x 32.00D x 33.00H in 70.485W x 81.28D x 83.82H cm |
| Arm Height | 28.25 in 71.76 cm |
| Seat Height | 19 in 48.26 cm |
| Seat Width | 22.00 in 55.88 cm |
| Seat Depth | 18.50 in 46.99 cm |
| Carton Weight | 65.00 lb 29.48 kg |
| Net Weight | 47.00 lb 21.32 kg |
| Weight Capacity | 300 lb 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 36.00W x 32.00D x 31.00H in 91.44W x 81.28D x 78.74H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 63 |
| Origin | Cambodia |
| UPC | 698043066253 |
| CBM | 0.56 |
| 20FT Container | 48 |
| 40GP Container | 100 |
| 40HQ Container | 116 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
