Botanical Study II - 18.75" X 31.75" - Natural Floater Frame
Botanical Study II - 18.75" X 31.75" - Natural Floater Frame
SKU: A0453
BOTANICAL STUDY
No products found in this collection.
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
Botanical Study captures the natural rhythm of foliage in layered, painterly impressions. Printed on linen, each piece offers subtle texture and dimension. Arrange as a triptych or style individually for a composed, natural look. Crafted in Canada.
Construction
Construction
| SKU No | A0453 |
| Material | Canvas |
| Frame | Polystyrene |
| Base Finish | Natural |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Wood Grain Finish Frame |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 18.50W x 1.50D x 31.00H in 46.99W x 3.81D x 78.74H cm |
| Carton Weight | 11.00 lb 4.99 kg |
| Net Weight | 8.00 lb 3.63 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 38.00W x 25.00D x 4.00H in 96.52W x 63.50D x 10.16H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 19 |
| Origin | Canada |
| UPC | 698043076924 |
| CBM | 0.05 |
| 20FT Container | 540 |
| 40GP Container | 1120 |
| 40HQ Container | 1300 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
