CM - Ashwin Stackable Dining Chair
CM - Ashwin Stackable Dining Chair
SKU: ASHWIN-DC-SWF030-CSWCOM
Minimum Order Quantities Apply: 30 pcs
Material
com
Finish
brushed japanese gold
Metal & Cover Swatches Available Upon Request
2-years Frame Warranty
Colours & Finishes May Vary Based on Your Screen Resolution
Details
Details
Construction
Construction
| SKU No | ASHWIN-DC-SWF030-CSWCOM |
| Yardage | 1.2 yd |
| Minimum Order Quantity | 30 pcs |
| Base / Legs | Stainless Steel |
| Base Finish | Brushed Gold |
| Seat Construction | Webbing |
| Foam Density | 2.5 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam |
| Back Cushion | Polyurethane Foam |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Glides |
| Fire Rated Foam | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Stackable up to 4 Chairs / Powder Coated Stainless Steel Legs |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 19.75W x 21.00D x 31.25H in 50.165W x 53.34D x 79.375H cm |
| Seat Height | 19.5 in 49.53 cm |
| Seat Width | 17.00 in 43.18 cm |
| Seat Depth | 17.50 in 44.45 cm |
| Carton Weight | 39.00 lb 17.69 kg |
| Net Weight | 15.00 lb 6.8 kg |
| Weight Capacity | 280 lb 127.01 kg |
| Pack | 2pcs / 1ctn 2pcs / 1ctn |
| Carton Size | 42.00W x 28.00D x 23.00H in 106.68W x 71.12D x 58.42H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 2 |
| Origin | China |
| UPC | 20600 |
| CBM | 0.214 |
| 20FT Container | 112 |
| 40GP Container | 252 |
| 40HQ Container | 298 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
