Coastal Vibes III - 28" X 40" - Deep Brown Frame
Coastal Vibes III - 28" X 40" - Deep Brown Frame
SKU: A0441
COASTAL VIBES
No products found in this collection.
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
Shot on location in Italy, Coastal Vibes brings a sense of escapism, recalling the memory of a sun-soaked holiday. The black-and-white image is set on lightly textured paper, lending it the nostalgic character of a vintage polaroid photo.
Construction
Construction
| SKU No | A0441 |
| Material | Paper |
| Frame | Wood |
| Base Finish | Brown |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Pine Wood Frame |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 28.00W x 1.50D x 40.00H in 71.12W x 3.81D x 101.6H cm |
| Carton Weight | 24.00 lb 10.89 kg |
| Net Weight | 16.00 lb 7.26 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 44.00W x 32.00D x 6.00H in 111.76W x 81.28D x 15.24H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 70 |
| Origin | China |
| UPC | 698043076375 |
| CBM | 0.117 |
| 20FT Container | 230 |
| 40GP Container | 478 |
| 40HQ Container | 555 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
