Delmont Bar Table
Delmont Bar Table
SKU: 112748
DELMONT
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
Reflecting the beauty of organic design, the Delmont Bar Table is elegant and captivating. A curved table top with a faux travertine look rests upon a powder-coated antique brass steel base, bringing a modern contemporary look and feel that will elevate any outdoor area.
Construction
Construction
| SKU No | 112748 |
| Material | Concrete |
| Shape | Other |
| Base / Legs | Steel |
| Base Finish | Antique Brass |
| Seating Qty | 2-4 |
| Material Finish | Cream |
| Outdoor | Yes |
| Contract Viable | No |
| Warranty | 1 year |
| Assembly Required | Yes |
| Additional Features | Travertine Look Concrete Top / Glass Fibre Reinforced Sealed Concrete / Galvanized Powdercoated Steel / Suitable for Indoor and Outdoor Use |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 34.00W x 34.00D x 40.00H in 86.36W x 86.36D x 101.6H cm |
| Gross Weight | 146.00 lb 66.22 kg |
| Net Weight | 126.00 lb 57.15 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 2ctns 1pc / 2ctns |
| Carton Size | 40.00W x 40.00D x 8.00H in 101.60W x 101.60D x 20.32H cm |
| Carton Size 2 | 30.00W x 29.00D x 8.00H in 76.20W x 73.66D x 20.32H cm |
| Carton Weight | 69.00 lb 31.3 kg |
| Carton Weight2 | 77.00 lb 34.93 kg |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 6 |
| Origin | Vietnam |
| UPC | 698043072674 |
| CBM | 0.3 |
| 20FT Container | 93 |
| 40GP Container | 186 |
| 40HQ Container | 216 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
