Nature's Vessel Bowl
Nature's Vessel Bowl
SKU: 112947
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
Reminiscent of a luminous seashell, the organic form of the Nature's Vessel Bowl evokes a rhythmic, topographical sensibility. Crafted from natural onyx, it reveals concentric bands of ivory and charcoal that highlight the inherent beauty of stone. Both functional and sculptural, it makes an impactful centerpiece on a table or a coastal-inspired accent when styled on a shelf.
Construction
Construction
| SKU No | 112947 |
| Material | Stone |
| Material Finish | Natural |
| Contract Viable | No |
| Assembly Required | No |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 12.00W x 14.00D x 5.00H in 30.48W x 35.56D x 12.7H cm |
| Carton Weight | 10.00 lb 4.54 kg |
| Net Weight | 7.00 lb 3.18 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 17.00W x 16.00D x 15.00H in 43.18W x 40.64D x 38.10H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 57 |
| Origin | Indonesia |
| UPC | 698043074944 |
| CBM | 0.067 |
| 20FT Container | 403 |
| 40GP Container | 821 |
| 40HQ Container | 970 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
