Orient Bowl - Black
Orient Bowl - Black
SKU: 113058
ORIENT
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
Drawing on traditional architectural forms, the Orient Bowl has a gracefully upturned silhouette. Crafted from solid black concrete, it showcases subtle surface texturing that enhances its sculptural quality. A sophisticated choice for a minimalist dining table centerpiece or a striking accent in a high-design entryway.
Construction
Construction
| SKU No | 113058 |
| Material | Concrete |
| Frame | Concrete |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Black |
| Contract Viable | No |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Sealed Glass Fibre Reinforced Concrete |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 16.00W x 11.75D x 6.50H in 40.64W x 29.845D x 16.51H cm |
| Carton Weight | 17.00 lb 7.71 kg |
| Net Weight | 16.00 lb 7.26 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 25.00W x 21.00D x 17.00H in 63.50W x 53.34D x 43.18H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 61 |
| Origin | Vietnam |
| UPC | 698043075743 |
| CBM | 0.05 |
| 20FT Container | 540 |
| 40GP Container | 1120 |
| 40HQ Container | 1300 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
