Tibi Armchair - Natural
Tibi Armchair - Natural
SKU: 111679V
TIBI
-

Tibi Armchair - Natural
HandcraftedSKU:111679VTibi Armchair - Natural
-

Tibi Sofa - Natural
HandcraftedSKU:111861Tibi Sofa - Natural
-

Tibi Sofa - Grey
HandcraftedSKU:111862Tibi Sofa - Grey
-

Tibi Lounge Chair - Natural
HandcraftedSKU:111679Tibi Lounge Chair - Natural
-

Tibi Lounge Chair - Grey
HandcraftedSKU:111680Tibi Lounge Chair - Grey
Details
Details
The robust proportions of the Tibi Lounge Chair enhance the textural beauty of handwoven twisted wicker. The rolled arms join seamlessly to nestle the comfortable cushioning upholstered in our louis cream outdoor boucle performance fabric.
Construction
Construction
| SKU No | 111679V |
| Cover | fabric: louis cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Rattan |
| Base Finish | Natural |
| Rub Count | 100000 |
| UV Resistant | Yes |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Outdoor | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Twisted Polyethylene Rattan Weave on Black Powder Coated Aluminum Frame / Removable Cushion / Adjustable Levelers |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 35.75W x 37.50D x 31.00H in 90.805W x 95.25D x 78.74H cm |
| Arm Height | 24 in 60.96 cm |
| Seat Height | 18.5 in 46.99 cm |
| Seat Width | 21.50 in 54.61 cm |
| Seat Depth | 22.50 in 57.15 cm |
| Carton Weight | 106.00 lb 48.08 kg |
| Net Weight | 78.00 lb 35.38 kg |
| Weight Capacity | 300 lb 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 39.00W x 38.00D x 31.00H in 99.06W x 96.52D x 78.74H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 29 |
| Origin | Vietnam |
| UPC | 15608 |
| CBM | 0.71 |
| 20FT Container | 38 |
| 40GP Container | 78 |
| 40HQ Container | 91 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters

