Titan Barstool
Titan Barstool
SKU: 112727
TITAN
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
The Titan Dining Armchair is a masterful re-iteration of classic modern design. Palazzo cream performance fabric and a striking aluminum frame come together to create an unforgettable impression.
Construction
Construction
| SKU No | 112727 |
| Cover | fabric: palazzo cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 18000 |
| UV Resistant | Yes |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Outdoor | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Aluminum / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Adjustable Levelers |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 19.25W x 24.00D x 40.00H in 48.895W x 60.96D x 101.6H cm |
| Seat Height | 30 in 76.2 cm |
| Seat Width | 17.50 in 44.45 cm |
| Seat Depth | 19.00 in 48.26 cm |
| Carton Weight | 35.00 lb 15.88 kg |
| Net Weight | 18.00 lb 8.16 kg |
| Weight Capacity | 300 lb 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 2 2 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 43.00W x 26.00D x 22.00H in 109.22W x 66.04D x 55.88H cm |
Shipping
Shipping
| Origin | Imported |
| UPC | 698043074463 |
| CBM | 0.4 |
| 20FT Container | 65 |
| 40GP Container | 140 |
| 40HQ Container | 165 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters

