Titan Counter Stool
Titan Counter Stool
SKU: 112726
TITAN
Select Toronto Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
The Titan Dining Armchair is a masterful re-iteration of classic modern design. Palazzo cream performance fabric and a striking aluminum frame come together to create an unforgettable impression.
Construction
Construction
| SKU No | 112726 |
| Cover | fabric: palazzo cream |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Aluminum |
| Base Finish | Black |
| Rub Count | 18000 |
| UV Resistant | Yes |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| Outdoor | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Aluminum / Suitable for Indoor and Outdoor Use / Adjustable Levelers |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 19.25W x 23.75D x 36.00H in 48.895W x 60.325D x 91.44H cm |
| Seat Height | 26 in 66.04 cm |
| Seat Width | 17.50 in 44.45 cm |
| Seat Depth | 19.00 in 48.26 cm |
| Carton Weight | 32.00 lb 14.51 kg |
| Net Weight | 16.00 lb 7.26 kg |
| Weight Capacity | 300 lb 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 2 2 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 38.00W x 26.00D x 22.00H in 96.52W x 66.04D x 55.88H cm |
Shipping
Shipping
| Origin | Imported |
| UPC | 698043074449 |
| CBM | 0.35 |
| 20FT Container | 74 |
| 40GP Container | 160 |
| 40HQ Container | 189 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters

