Unified Sculpture - Large
Unified Sculpture - Large
SKU: 112931
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
The Unified Sculpture features a slender aperture made from petrified wood. Elevated by a minimalist black iron base, its monolithic silhouette brings an organic soul to contemporary consoles or linear shelving displays.
Construction
Construction
| SKU No | 112931 |
| Material | Petrified Wood |
| Frame | Iron |
| Base Finish | Black |
| Material Finish | Natural |
| Contract Viable | No |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Powder Coated Base |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 5.00W x 3.00D x 15.00H in 12.7W x 7.62D x 38.1H cm |
| Carton Weight | 4.00 lb 1.81 kg |
| Net Weight | 3.00 lb 1.36 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 17.00W x 7.00D x 5.00H in 43.18W x 17.78D x 12.70H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 57 |
| Origin | Indonesia |
| UPC | 698043074722 |
| CBM | 0.03 |
| 20FT Container | 900 |
| 40GP Container | 1866 |
| 40HQ Container | 2166 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
