Xenia Vase - Marble Look
Xenia Vase - Marble Look
SKU: 113116
XENIA
Select Warehouse to check in-stock inventory
Details
Details
Drawing inspiration from ancient Mediterranean pottery, the Xenia Vase is modernized through crisp recessed detailing and a substantial pedestal base. Cast in solid concrete with a refined marble finish that mimics the stone’s natural intricate veining and soft tonal gradients.
Construction
Construction
| SKU No | 113116 |
| Material | Concrete |
| Frame | Concrete |
| Base Finish | Dark Brown |
| Material Finish | Dark Brown |
| Contract Viable | No |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Sealed Glass Fibre Reinforced Concrete |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 8.00D x 12.00H in 20.32D x 30.48H cm |
| Carton Weight | 15.00 lb 6.8 kg |
| Net Weight | 11.00 lb 4.99 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 17.00W x 13.00D x 13.00H in 43.18W x 33.02D x 33.02H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 61 |
| Origin | Vietnam |
| UPC | 698043076054 |
| CBM | 0.05 |
| 20FT Container | 573 |
| 40GP Container | 1189 |
| 40HQ Container | 1381 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters
