Zanatta Barstool
Zanatta Barstool
SKU: 111001
ZANATTA
Details
Details
The Zanatta Barstool is all about the subtle details. Charcoal black leather wraps around a wood frame seat, enhancing comfort and durability. Complete with an antique brass metal base that features hammered metal detailing.
Construction
Construction
| SKU No | 111001 |
| Cover | leather: charcoal black |
| Material | Leather |
| Material Content | 100% Buffalo Leather |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Top Grain Leather / Semi-Aniline / Handcrafted Hammered Iron / Powder Coated Iron |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 23.75W x 19.50D x 38.75H in 60.325W x 49.53D x 98.425H cm |
| Arm Height | 35.25 in 89.54 cm |
| Seat Height | 30.5 in 77.47 cm |
| Seat Width | 22.50 in 57.15 cm |
| Seat Depth | 18.50 in 46.99 cm |
| Carton Weight | 52.00 lb 23.59 kg |
| Net Weight | 36.00 lb 16.33 kg |
| Weight Capacity | 300 lb 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 44.00W x 28.00D x 24.00H in 111.76W x 71.12D x 60.96H cm |
Shipping
Shipping
| Zone | Zone 24 |
| Origin | India |
| UPC | 698043062743 |
| CBM | 0.48 |
| 20FT Container | 54 |
| 40GP Container | 112 |
| 40HQ Container | 131 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters




