Zanatta Counter Stool
Zanatta Counter Stool
SKU: 110614
ZANATTA
Details
Details
The Zanatta Counter Stool is all about the subtle details. Zenith taupe grey performance fabric wraps around a wood frame seat, enhancing comfort and durability. Complete with an antique brass metal base that features hammered metal detailing.
Construction
Construction
| SKU No | 110614 |
| Cover | fabric: zenith taupe grey |
| Material | Fabric |
| Material Content | 91% Polyester, 9% Nylon |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 100000 |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Sustainable | Yes |
| Performance Fabric | Yes |
| Handmade Craftsmanship | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
| Additional Features | Handcrafted Hammered Iron / Powder Coated Iron |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 23.50W x 19.50D x 35.00H in 59.69W x 49.53D x 88.9H cm |
| Arm Height | 33.75 in 85.73 cm |
| Seat Height | 26.5 in 67.31 cm |
| Seat Width | 23.00 in 58.42 cm |
| Seat Depth | 18.00 in 45.72 cm |
| Carton Weight | 51.00 lb 23.13 kg |
| Net Weight | 35.00 lb 15.88 kg |
| Weight Capacity | 300 lb 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 1 1 |
| Pack | 1pc / 1ctn 1pc / 1ctn |
| Carton Size | 40.00W x 28.00D x 24.00H in 101.60W x 71.12D x 60.96H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 24 |
| Origin | India |
| UPC | 698043061579 |
| CBM | 0.44 |
| 20FT Container | 61 |
| 40GP Container | 127 |
| 40HQ Container | 147 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters





