Seneca Dining Chair - Antique Brass
Seneca Dining Chair - Antique Brass
SKU: 103362
SENECA
-





Seneca Counter Stool - Antique Brass
SKU:106060Seneca Counter Stool - Antique Brass
-






Seneca Dining Chair - Antique Brass
SKU:103362Seneca Dining Chair - Antique Brass
-

Seneca Dining Chair - Black
SKU:106513Seneca Dining Chair - Black
-

Seneca Counter Stool - Black
SKU:106514Seneca Counter Stool - Black
Details
Details
Exude modern style the Seneca Dining Chair. Crafted with a wood frame seat that is upholstered in arena cement fabric with antique brass steel legs.
Construction
Construction
| SKU No | 103362 |
| Cover | fabric: arena cement |
| Material | Fabric |
| Material Content | 100% Polyester |
| Base / Legs | Iron |
| Base Finish | Antique Brass |
| Rub Count | 25000 |
| Foam Density | 1.87 pcf |
| Seat Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Back Cushion | Polyurethane Foam, Polyester Fibre |
| Removable Cover | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Removable Cushion | Unremovable Seat, Unremovable Back |
| Feet | Black Plastic Levelers |
| Fire Rated Foam | Yes |
| Fire Rated Cover | Yes |
| CARB Compliant | Yes |
| Contract Viable | Yes |
| Warranty | 2 years |
| Assembly Required | No |
Dimensions
Dimensions
| Overall Dimensions | 21.25W x 23.75D x 31.25H in 53.975W x 60.325D x 79.375H cm |
| Seat Height | 19.75 in 50.17 cm |
| Seat Width | 20.75 in 52.71 cm |
| Seat Depth | 22.00 in 55.88 cm |
| Carton Weight | 58.00 lb 26.31 kg |
| Net Weight | 17.00 lb 7.71 kg |
| Weight Capacity | 300 lb 136.08 kg |
| Minimum Order (pcs) | 2 2 |
| Pack | 2pcs / 1ctn 2pcs / 1ctn |
| Carton Size | 43.00W x 28.00D x 22.00H in 109.22W x 71.12D x 55.88H cm |

Shipping
Shipping
| Zone | Zone 9 |
| Origin | Vietnam |
| UPC | 698043019716 |
| CBM | 0.215 |
| 20FT Container | 118 |
| 40GP Container | 256 |
| 40HQ Container | 300 |
Care
Care
Read our Product Care Guidelines
Tear Sheet
Tear Sheet
Creating...
Max 200 characters









